Rodzaje i charakterystyka akumulatorów motocyklowych

Rodzaje i charakterystyka akumulatorów motocyklowych

12-08-2020

Jest głównym podzespołem, który w motocyklu odpowiada za gromadzenie energii elektrycznej. W głównej mierze, jeśli chodzi o bardziej zaawansowane jednoślady, to akumulator, bo o nim właśnie mowa – jest źródłem prądu dla całej elektroniki, począwszy od świec zapłonowych po kierunkowskazy i klimatyzację. W wyniku jego uszkodzenia należy liczyć się z unieruchomieniem jednośladu oraz poważnymi uszkodzeniami elementów mechanicznych. Z tego powodu warto wybrać odpowiedni akumulator do motocykla.


Akumulator żelowy – baterie o unieruchomionym elektrolicie

To bateria, która posiada elektrolit połączony z krzemionką. W wyniku ich działania powstaje specjalna substancja o konsystencji żelu. Do głównych zalet akumulatora żelowego należą przede wszystkim wysokie parametry dotyczące zakresu pojemności oraz maksymalnej głębokości lądowania. Oprócz tego, baterii nie trzeba pozostawiać w pozycji pionowej, instalacja możliwa jest pod wieloma kątami.

Producenci akumulatorów żelowych kuszą potencjalnych nabywców kilkumiesięcznymi okresami pozostawienia baterii bez ładowania, ponieważ ma to spore znaczenie podczas zimowania motocykla. Poza tym przez konstruktorów gwarantowany jest wysoki poziom fabryczny w kwestii szczelności. Do wycieków elektrolitów dochodzi niezwykle rzadko. Ceny akumulatorów żelowych wahają się od 100 do 200 złotych.

 

Połączenie włókna szklanego z elektrolitem

Zbliżoną technologię w stosunku do akumulatorów żelowych posiadają baterie z zastosowaną technologią AGM, czyli Absorbtive Glass Mat. Wewnątrz znajdują się maty z włókna szklanego, które umiejscowiono pomiędzy płytami dodatnimi i ujemnymi zalanymi elektrolitem. W przypadku AGM na uwagę zasługują produkty z najwyższej półki firmy Motobatt. Baterie oferują wysoką szczelność oraz pojemność, co w dużym stopniu zapobiega wyciekom elektrolitu. Na wyróżnienie zasługuje zastosowana większa ilość ołowiu na komórkę.

Włókno szklane AGM wpływa na wysoki poziom komfortu użytkowania. Akumulator jest od razu naładowany i gotowy do natychmiastowego użycia. Na rynku można znaleźć też takie, które należy zalać samemu. Wówczas kąt przechyłu nie może przekroczyć 45°, aby nie doszło do rozlania elektrolitu. Jego zakup to dość spory wydatek, lecz w ten sposób uzyskujemy produkt o dłuższej żywotności, mocniejszych parametrach oraz odporny na wstrząsy i wysoki prąd rozruchowy.

 

Do zastosowania w starszych modelach – akumulatory kwasowo-ołowiowe

Nie do każdej maszyny potrzebny jest akumulator żelowy lub AGM. W przypadku niektórych motocykli, a zwłaszcza w tych starszych wystarczająca okaże się bateria kwasowo-ołowiowa. To niedrogie rozwiązanie, dobrej jakości produkt można zakupić już od 50 złotych. Niestety żywotność oraz wydajność po długich rozładowaniach niekoniecznie może być dla nas zadawalająca.

Na bazie akumulatorów kwasowo-ołowiowych powstała ich udoskonalona wersja, czyli baterie litowo-jonowe. Znajdują zastosowanie w motocyklach, gdzie każdy kilogram jest na wagę złota. Nie bez powodu potrafią być lżejsze nawet o 80%. Próżno szukać w nich kwasu, stąd też montowane mogą być praktycznie w każdej pozycji. Bardzo długa żywotność oraz samorozładowanie następuje na minimalnym poziomie. Akumulatory litowo-jonowe potrafią ładować się bardzo szybko, ale do tego wymagane jest użycie specjalnych ładowarek. To, jaką baterię wybierzemy uzależnione jest od rodzaju posiadanego motocykla i sposobu jego eksploatacji. Odpowiednio dobrany akumulator sprawi, że nie będzie trzeba martwić się jego stanem podczas podróży.

Produkty powiązane
Akumulator Motobatt MB2.5U
Symbol: 13D0-0003
Dostępność: Dostępny
Producent: Motobatt
Kod producenta:

MB2.5U

64,63 PLN
Akumulator Motobatt MB3U
Symbol: 13D0-0004
Dostępność: 7-14 dni
Producent: Motobatt
Kod producenta:

MB3U

90,70 PLN
Akumulator Motobatt MBTX4U
Symbol: 13D0-0005
Dostępność: 7-14 dni
Producent: Motobatt
Kod producenta:

MBTX4U

114,24 PLN
Akumulator Motobatt MT4R
Symbol: 13D0-0007
Dostępność: 7-14 dni
Producent: Motobatt
Kod producenta:

MT4R

101,41 PLN
Akumulator Motobatt MBTX9U
Symbol: 13D0-0014
Dostępność: Dostępny
Producent: Motobatt
Kod producenta:

MBTX9U

257,93 PLN
Akumulator Motobatt MB9U
Symbol: 13D0-0015
Dostępność: Dostępny
Producent: Motobatt
Kod producenta:

MB9U

275,77 PLN
Akumulator Motobatt MBTZ10S
Symbol: 13D0-0016
Dostępność: Dostępny
Producent: Motobatt
Kod producenta:

MBTZ10S

254,09 PLN
Akumulator litowo jonowy Skyrich YB5L-B / HJB5L-FP
Symbol: 13C0-0001
Dostępność: Niedostępny
Producent: Skyrich
Kod producenta:

YB5L-B / HJB5L-FP

Akumulator litowo jonowy Skyrich YTZ7S / HJTZ7S-FP-S
Symbol: 13C0-0005
Dostępność: Niedostępny
Producent: Skyrich
Kod producenta:

YTZ7S / HJTZ7S-FP-S

Akumulator litowo jonowy Skyrich YTX12-BS / HJTX12(L)FP-S
Symbol: 13C0-0009
Dostępność: Niedostępny
Producent: Skyrich
Kod producenta:

YTX12-BS / HJTX12(L)FP-S