Tarcze hamulcowe - bezpieczeństwo hamowania

Tarcze hamulcowe - bezpieczeństwo hamowania

11-03-2020

Prawidłowe funkcjonowanie hamulców to jeden z ważniejszych elementów zapewniających bezpieczeństwo w trakcie jazdy motocyklem. Warto więc poświęcić chwilę, żeby lepiej poznać zasady działania tarcz hamulcowych, a także sposoby na kontrolowanie ich stanu technicznego. W końcu nie chodzi tylko o nasze bezpieczeństwo, ale również bezpieczeństwo innych uczestników ruchu. Co zatem należy o nich wiedzieć?


Tarcze hamulcowe - zasada działania

Pierwszy raz tarcze wykorzystywano do hamowania w latach 50. poprzedniego wieku. Z czasem rozwiązanie to zdobywało coraz większe uznanie wśród inżynierów, co doprowadziło do całkowitego zastąpienia powszechnie stosowanych hamulców bębnowych. Dzisiaj tarcze hamulcowe stosowane są w praktycznie każdymnowym motocyklu wyjeżdżającym z linii montażowej. Jak one działają?

Tarcze hamulcowe montowane są na piaście kołai wspólnie z klockami hamulcowymi odpowiadają za zatrzymanie pojazdu w momencie naciśnięcia przez kierowcę dźwigni hamulca. Kiedy to nastąpi, pompa tłoczy płyn hamulcowy, który wypycha tłok znajdujący się w zacisku - powoduje to dociśnięcie do tarczy klocków. Powstające w ten sposób tarcie zmniejsza prędkość poruszania się pojazdu lub całkowicie go zatrzymuje. 

 

Zalety hamulców tarczowych

Swoją pozycję na rynku, tarcze hamulcowe zawdzięczają przede wszystkim ogromnej liczbie zalet. Oto najważniejsze z nich:

  • duża wytrzymałość,
  • mała usterkowość,
  • mała podatność na uszkodzenia mechaniczne,
  • tani serwis,
  • stosunkowo prosta wymiana.

Mimo, że rozwiązanie to nie jest pozbawione wad, już od ponad 50 lat cieszy się ogromną popularnością w przemyśle samochodowym. Nic nie zapowiada, żeby sytuacja ta miała ulec zmianie, ponieważ nowoczesne tarcze hamulcowe wykazują się ogromną wytrzymałością,a jednocześnie są produktami bardzo trwałymi.

 

Awarie tarcz hamulcowych - jakie są najczęstsze przyczyny?

W momencie naciśnięcia hamulca zaciskające się klocki powodują wytarcie się roboczej powierzchni tarczy. W wyniku takich działań może dojść do zużycia się tarcz, przez co nie będą one w pełni wykonywały swojego zadania. Taka sytuacja ma miejsce szczególnie w przypadku motocykli, które często poruszają się po mieście, gdzie następuje duża liczba zahamowań. 

W wyniku hamowania energia kinetyczna zamienia się w energię termiczną, co powoduje znaczące podwyższenie temperatury. Może to doprowadzić do przegrzania się tarcz, które po osiągnięciu swojej granicznej wartości temperatury tracą skuteczność hamowania. Powstające w tym momencie tarcia mogą narazić strukturę na uszkodzenie - powstają przez to deformacje, które obniżają jakość hamowania.

Jedną z powszechnie występujących przyczyn awarii tarcz hamulcowych jest jazda ze zużytymi klockami hamulcowymi. Ich metalowe elementy mogą doprowadzić do zniszczenia struktury tarczy i powstawania rowków, których występowanie obniża siłę hamowania. Warto zatem regularnie wymieniać klocki, żeby uniknąć zniszczenia tarcz.

 

Tarcze hamulcowe kyoto - gwarancja bezpieczeństwa

Sprawny i dobrze dopasowany układ hamulcowy to gwarancja bezpieczeństwa w czasie podróży. Warto więc zdecydować się na wybór produktu wysokiej jakości - do takich na pewno zaliczyć można tarcze hamulcowej Kyoto,które wykorzystywane są w motocyklach na całym świecie.

W ofercie sklepu motobros.pl jest ponad 1000 rodzajów tarcz hamulcowych marki Kyoto przeznaczonych dla motocykli takich marek jak KTM, Harley Davidson, Honda, Yamaha, Kawasaki, HM Moto, Polaris, BMW, CCM, Husqvarna, Kymco, TGB, Kreidler, czy też Suzuki. Zapewnia to klientom dostęp do produktów, które są kompatybilne z posiadanym motocyklem.

Produkty powiązane
Tarcza hamulcowa przód Honda ANF 125 Innova 03-12
Symbol: 61G2-0010
Dostępność: 30 dni
177,69 PLN
Tarcza hamulcowa przód Honda CBF 125 M 09-16
Symbol: 61G2-0011
Dostępność: Dostępny
297,32 PLN
Tarcza hamulcowa przód Honda CLR 125 CityFly CRM 125 R NX 125 Transcity
Symbol: 61G2-0012
Dostępność: 30 dni
511,68 PLN
Tarcza hamulcowa tył Aprilia Atlantic 125 200 Leonardo 125 150 Scarabeo 50
Symbol: 61G2-0069
Dostępność: 7-14 dni
Producent: Kyoto
177,69 PLN
Tarcza hamulcowa tył MBK YQ 50 Nitro Yamaha NS 50 Aerox YQ 50
Symbol: 61G2-0093
Dostępność: 7-14 dni
Producent: Kyoto
169,19 PLN
Tarcza hamulcowa tył Kawasaki KX 65 14-17
Symbol: 61G2-0026
Dostępność: 30 dni
349,78 PLN