Płyn chłodniczy w motocyklu - co należy wiedzieć na jego temat?

Płyn chłodniczy w motocyklu - co należy wiedzieć na jego temat?

09-04-2020

Płyn chłodniczy do motocykla pełni niezwykle istotną rolę. To właśnie on zapobiega bowiem nadmiernemu nagrzewaniu się silnika, niwelując tym samym ryzyko jego poważnego uszkodzenia i unieruchomienia pojazdu. Z tego też powodu, każdy motocyklista, któremu zależy na utrzymaniu swojego jednośladu w możliwie najlepszej formie, powinien kontrolować stan płynu chłodniczego regularnie, szczególnie w przypadkach, gdy korzystamy z maszyny po kilka godzin dziennie. Oto, co należy wiedzieć na temat płynów chłodniczych oraz ich prawidłowej wymiany!


Na czym dokładnie polega działanie płynu chłodniczego do motocykla?

Wewnątrz jednośladu znajdziemy specjalną pompę, wymuszającą obieg płynu w układzie. Płyn chłodniczy do motocykla ma za zadanie odbierać nadmiar ciepła z głowicy oraz cylindrów, aby możliwe było przeniesienie go na zewnątrz przez chłodnicę. Nad całym procesem pieczę sprawuje termostat, kontrolujący poziom temperatury wewnątrz układu chłodzenia i tworzący tym samym optymalne warunki do pracy. Głównym powodem, dla którego to nie woda, a specjalistyczny płyn jest wykorzystywany w procesie chłodzenia, jest jego niższy próg zamarzania, a także wyższa temperatura wrzenia. Właściwości te sprawiają zarazem, że substancje tego typu zapobiegają również zamarznięciu całego układu chłodzenia.

 

Dlaczego płyn chłodniczy do motocykla należy wymieniać?

Z upływem czasu, w płynie chłodniczym zacznie gromadzić się coraz więcej wody. Nie jest to dobra rzecz – długo nie wymieniany płyn zacznie bowiem powodować korozję silnika motocykla, prowadząc tym samym do konieczności przeprowadzenia kosztownej wymiany tej istotnej części. To, jak często należy wymieniać płyn chłodniczy do motocykla, zależy przede wszystkim od samego silnika i zaleceń jego producenta. Z tego też powodu, jeszcze przy zakupie zapoznajmy się z danymi technicznymi silnika, albo sprawdźmy istotne informacje w sieci.

Niektórzy podają je w latach, inni w kilometrach. Zasadnicza reguła pozostaje jednak niezmienna – tylko regularnie wymieniany płyn sprawi, że nasz jednoślad zachowa swoją sprawność. W większości sytuacji, wymiany należy dokonywać co dwa lata. Jeśli korzystamy jednak z motocykla bardzo często, obecny płyn chłodniczy powinien zostać zastępowany świeżym znacznie częściej.

 

Wymiana płynu chłodniczego do motocykla krok po kroku

Do wymiany płynu będziemy potrzebować śrubokrętu/klucza imbusowego, klucza do odkręcania śruby spustowej, śrubokrętu lub szczypiec do opasek przewodów, strzykawki, pustego naczynia na stary płyn oraz, oczywiście, nowego płynu.

  • Jeśli dostęp do zbiornika wyrównawczego tudzież śruby spustowej utrudniają nam owiewki, zacznijmy od wymontowania ich.
  • Następnie zdejmujemy korek zbiornika wyrównawczego. Jeśli to konieczne, odkręcamy także korek chłodnicy.
  • Kolejnym krokiem jest tu odkręcenie śruby spustowej, lub, w przypadku niektórych jednośladów, odpięcie węża chłodniczego w najniższym punkcie motocykla. Spuszczamy zużyty płyn do naczynia. Jeśli w zbiorniku wyrównawczym zalegają jego resztki, usuwamy je za pomocą strzykawki.
  • Następnie zakładamy z powrotem węża lub zakręcamy śrubę spustową, zależnie od maszyny.
  • Do zbiornika wyrównawczego wlewamy wreszcie nowy płyn chłodniczy. Jeśli nasza maszyna posiada korek chłodnicy, preparat możemy wlać do niego do pełna. Zakręcamy korek wlewu, a także korek zbiornika wyrównawczego.
  • Na koniec pozostaje nam już tylko uruchomienie motocykla i pozostawienie go w celu rozgrzania, aby układ mógł się odpowietrzyć. Jeśli nasz jednoślad posiada odpowietrznik, odkręćmy go tymczasowo i zaczekajmy, aż ucieknie nim płyn bez powietrza. Po zakończonym schłodzeniu, sprawdźmy jeszcze poziom płynu chłodniczego do motocykla w zbiorniku wyrównawczym.

Najlepiej, aby plasował się on gdzieś pomiędzy poziomem minimalnym, a maksymalnym.


Co jeszcze powinniśmy wiedzieć na temat płynów chłodniczych do motocykli?

Kupując taki preparat, stawiajmy tylko i wyłącznie na sprawdzone sklepy, specjalizujące się w regularnej sprzedaży płynów chłodniczych. Produkty tego typu znajdą Państwo także i w naszym sklepie. Oferujemy tylko i wyłącznie wyroby renomowanych producentów, takich jak Rock Oil tudzież Motul. Pamiętajmy także, aby nie wylewać zużytego płynu – zawarty w nim glikol nie jest dobry dla środowiska naturalnego!