Olej silnikowy do motocykli - co warto wiedzieć na jego temat?

Olej silnikowy do motocykli - co warto wiedzieć na jego temat?

24-04-2020

Powoli zbliżają się do nas ciepłe, wiosenne dni, a wraz z nimi – czas dłuższych przejażdżek na ukochanym jednośladzie. Należy jednak pamiętać, szczególnie w przypadku motocyklistów młodych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z dwoma kółkami, że eksploatacja jednośladu różni się znacząco od prawidłowego dbania o samochód. Powód?

Motocykl to pojazd o bardzo dużej mocy i wysokich obrotach, lecz mniejszej pojemności. Dlatego też tak istotna jest częsta wymiana oleju silnikowego do motocykli, z wykorzystaniem substancji, pochodzących wyłącznie od zaufanych producentów. Na oleju słabej jakości nie pojeździmy bowiem zbyt długo, zaś jego zanieczyszczony skład może nawet doprowadzić do poważnych uszkodzeń silnika. Z tego też powodu, w niniejszym artykule opowiemy Wam, co należy wiedzieć na temat prawidłowego doboru oleju motocyklowego oraz jego wymiany.


Jak często należy wymieniać olej silnikowy do motocykli?

Informacje, dotyczące średniego zużycia paliwa oraz częstotliwości jego wymiany, znajdziemy w książeczce serwisowej naszej maszyny. Generalnie przyjętą regułą jest jednak wymiana oleju co 6-7 tysięcy kilometrów przebiegu. W przypadku niektórych modeli, możemy zetknąć się także z wartościami większymi, jak 10 000, a czasem nawet 12 000 kilometrów. Są to jednak przypadki naprawdę rzadkie. Olej silnikowy do motocykli warto jest także wymienić częściej, zależnie od sposobu naszej eksploatacji jednośladu. Dotyczy to w szczególności zapalonych motocyklistów, dla których wiosna i lato to idealny czas na bardzo długie przejażdżki. Ponieważ tego typu wyprawy wiążą się ze sporym obciążeniem silnika, olej warto jest wymienić jeszcze przed wyruszeniem w drogę.

Nieco bardziej skomplikowana jest kwestia pozostawienia jednośladu w garażu na okres zimowy. Wielu motocyklistów uważa bowiem, że warto jest wymienić olej wraz z nadejściem chłodniejszych dni, aby zapobiec zbyt długiemu przebywaniu zanieczyszczonego płynu w układzie. Nie jest to jednak opcja w stu procentach idealna, ponieważ w chłodne dni do paliwa przedostaje się skraplana woda.

Z kolei czekanie z wymianą do nadejścia wiosny naraża układ na kontakt ze sporą ilością cząsteczek siarki, odkładających się w zanieczyszczonym oleju. Bez względu na to, kiedy mamy zamiar wymienić olej, główna zasada pozostaje niezmienna – róbmy to raz/dwa razy w roku, najlepiej przy jednoczesnej wymianie filtra. Chociaż producenci rekomendują na ogół wymianę tego elementu co dwie wymiany oleju, nowy filtr jest stosunkowo niedrogą inwestycją, zapewniającą bezproblemową pracę motocykla po wlaniu świeżego oleju silnikowego do motocykli. Elementy te, przeznaczone dla szerokiej gamy modeli, znajdą także Państwo w naszym sklepie.

 

Jaki olej silnikowy do motocykli powinniśmy wybrać?

Tutaj nie ma miejsca na eksperymenty – do jednośladu nigdy nie powinniśmy wlewać oleju samochodowego. Preparaty powstałe z myślą o autach nie są bowiem przystosowane do smarowania przy tak ogromnej ilości obrotów silnika oraz przy mokrym sprzęgle. Z tego też powodu, trzymajmy się zaleceń samego producenta. Podobnie jak w przypadku płynów wykorzystywanych w samochodach, oleje silnikowe do motocykli dzielimy na trzy zasadnicze kategorie. Pierwsze dwie, czyli oleje mineralne i półsyntetyczne, powinny być wykorzystywane tylko w przypadku motocykli starszych. W nowych modelach powinniśmy sięgać z kolei po oleje syntetyczne, odznaczające się najlepszym przystosowaniem do pracy w ekstremalnych warunkach.

 

Gdzie kupimy dobre oleje silnikowe do motocykli?

Wysokiej jakości, oryginalne oleje silnikowe do motocykli znajdą Państwo także i w naszym sklepie. Oferujemy płyny do maszyn zarówno starszych, jak i nowych, opracowane przez najbardziej uznanych producentów na rynku, takich jak francuski Motul czy brytyjski Rock Oil. Należy bowiem pamiętać, że na oleju nie powinno się oszczędzać – jest to bowiem swoista krew naszej maszyny, od której w dużej mierze zależeć będzie nie tylko wydajność, ale także żywotność silnika!

Produkty powiązane
Olej do skrzyni biegów Rock Oil Lite Gear Oil 1L
Symbol: 37E2-0002
Dostępność: Dostępny
Producent: Rock Oil
Kod producenta:

75W/85

36,70 PLN
Olej do skrzyni biegów Rock Oil ST90 1L
Symbol: 37E2-0004
Dostępność: Niedostępny
Producent: Rock Oil
Olej silnikowy Motul 510 2T 4L Półsyntetyczny
Symbol: 37D0-0020
Dostępność: Dostępny
Producent: Motul
130,00 PLN
Olej silnikowy Motul 5100 10W40 4L Półsyntetyczny
Symbol: 37D0-0023
Dostępność: Dostępny
Producent: Motul
Kod producenta:

5100 10W40

135,13 PLN119,00 PLN
Olej silnikowy Motul 5100 15W50 4L Półsyntetyczny
Symbol: 37D0-0027
Dostępność: Dostępny
Producent: Motul
Kod producenta:

5100 15W50

125,12 PLN
Olej silnikowy Rock Oil CITY4 10W40 1L Półsytentyczny
Symbol: 37C0-0008
Dostępność: Dostępny
Producent: Rock Oil
31,70 PLN