Linka gazu - niezbędne informacje dla właściciela jednośladu

Linka gazu - niezbędne informacje dla właściciela jednośladu

03-03-2020

Linka gazu to jeden z podstawowych elementów wyposażenia motocykla - pozwala przenieść siłę otwierającą na przepustnicę przy silniku. Prosta budowa i łatwość użytkowania sprawiają, że to rozwiązanie dalej jest chętnie wykorzystywane przez producentów motocykli. Co warto wiedzieć o działaniu linki gazu i jej konserwacji, żeby służyła jak najdłużej?


Linka gazu - zasada działania

Podstawową zadaniem linki gazu jest przeniesienie siły wynikającej z przekręcenia manetki na przepustnicę, która odpowiada za dostarczanie paliwa do silnika. Żeby cały system mógł prawidłowo funkcjonować potrzebna jest odpowiednia regulacja linki, wówczas przepustnica otworzy się adekwatnie do skali odkręcenia manetki. Nie potrzeba do tego sporej siły, dlatego rozwiązanie to jest stosowane nie tylko w skuterach, czy też motocyklach o mniejszej pojemności, ale również w jednośladach o dużej mocy.

Zerwanie linki gazu podczas jazdy w zasadzie oznacza koniec możliwości dalszego poruszania się, dlatego żeby tego uniknąć musi być ona poddawana właściwym zabiegom konserwacyjnym. 

 

Jak dbać o linkę gazu?

Sprawne działanie linki gazu ma ogromne znaczenie nie tylko dla komfortu jazdy, ale przede wszystkim bezpieczeństwa - samego kierowcy, jak i innych uczestników ruchu. Dotyczy to zarówno pojazdów poruszających się po drodze, jak i motocykli wyścigowych, czy też typu cross. O ile zerwanie linki oznacza zazwyczaj koniec jazdy, to jej zablokowanie w pozycji otwartej naraża motocyklistę na spore niebezpieczeństwo. Wartowięc odpowiednio dbać o stan techniczny linki. Jak to robić?

Błędem wielu motocyklistów jest smarowanie linki, gdy nadaje się już do wymiany. Jak przekonują eksperci, takie działanie nie jest skuteczne, ponieważ jedynie maskuje wadę, a nie ją usuwa. W przypadku zauważenia problemów z prawidłowym funkcjonowaniem linki, lepszym pomysłem jest jej całkowita wymiana. Nawet najmniejsza wada, pęknięcie czy też zagięcie dyskwalifikuje linkę z dalszego użytkowania.

Warto natomiast wykonywać regularne smarowania linki w momencie, gdy jej stan techniczny można określić jako dobry. W tym celu należy w pierwszej kolejności wymontować linkę, a następnie dostarczyć jej smaru - można to zrobić przy pomocy specjalnych urządzeń. Dodatkowe smarowanie pozwoli wydłużyć jej żywotność, a także lepiej funkcjonować. Taki zabieg warto wykonywać regularnie, szczególnie jeśli jeździmy naszym jednośladem w terenie, gdzie jest narażony na największą ilość zabrudzeń.

 

Wysokiej jakości linki gazu - gdzie je znaleźć?

Stała kontrola poziomu zużycia i szybka decyzja o wymianie w momencie wyeksploatowania podzespołu mogą nie tylko poprawić komfort jazdy, ale przede wszystkim podnieść poziom bezpieczeństwa. Warto przy tym wybierać tylko produkty o wysokiej jakości, które można znaleźć na stronie motobros.pl.

 

W ofercie firmy jest ponad 1300 wariantów linek gazu, które pasują do jednośladów takich marek jak Honda, Kawasaki, Suzuki czy też Yamaha. Są to między innymi:

  • linki gazu otwierające (A), 
  • linki gazu zamykające (B),
  • całe zestawy (A+B). 

Każdy produkt odznacza się wysoką jakością, co potwierdzają sami klienci sklepu, chętnie wracający do witryny przy okazji kolejnych zakupów części do swojego jednośladu.

Dobrze dobrana i wyregulowana linka gazu w motocyklu to gwarancja bezpieczeństwa oraz dużego komfortu podczas jazdy. Z w pełni sprawnym sprzętem pokonywanie kolejnych kilometrów będzie prawdziwą przyjemnością, bez obawy o wystąpienie awarii.

Produkty powiązane
Linka gazu otwierająca Honda CRF 80 XR 80
Symbol: 25G0-0002
Dostępność: Dostępny
55,10 PLN
Linka gazu otwierająca Honda CRF 50 F XR 50
Symbol: 25G0-0009
Dostępność: Dostępny
82,77 PLN
Linka gazu otwierająca Honda CX 650 83 E Euro
Symbol: 25G0-0062
Dostępność: 7-14 dni
Producent: OEM
Kod producenta:

17910-MG0-000

167,64 PLN
Linka gazu zamykająca Honda XR 250 R 01-04
Symbol: 25G0-0517
Dostępność: 7-14 dni
Producent: OEM
Kod producenta:

17920-KCZ-J61

126,94 PLN
Linka gazu zamykająca Honda NSS 250 01-04
Symbol: 25G0-0525
Dostępność: 7-14 dni
Producent: OEM
Kod producenta:

17920-KPB-010

132,23 PLN
Linka gazu zamykająca Honda XL 125 Varadero 07-13
Symbol: 25G0-0526
Dostępność: 7-14 dni
Producent: OEM
Kod producenta:

17920-KPC-D50

103,69 PLN