Jaki pokrowiec na motocykl wybrać?

Jaki pokrowiec na motocykl wybrać?

18-09-2020

Niezależnie od pory roku motocykl jest narażony na działanie wielu czynników zewnętrznych, które mogą przyczynić się do wyblaknięć, przebarwień lakieru, pojawieniu się rdzy, wgnieceń oraz poważniejszych uszkodzeń. Stąd też wielu użytkowników jednośladów zdaje sobie sprawę, że wybór dobrego pokrowca jest bardzo istotny. To niezwykle przydatne akcesorium, które można zafundować swojej maszynie. Na co należy zwrócić uwagę, dokonując zakupu pokrowca na motocykl?


Zagrożenia zewnętrzne, przed którymi warto zabezpieczyć motocykl

Motocykle są maszynami, które cechuje duża wytrzymałość, jednak pozostawione przez dłuższy czas na postoju mogą być podatne na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Wszelkiego rodzaju opady atmosferyczne, niskie temperatury czy obecne na ulicach zanieczyszczenia mogą wpłynąć na pogorszenie kondycji delikatnej powłoki lakierniczej oraz stan wyeksponowanych elementów mechanicznych. Oprócz tego motocykl przechowywany w garażu również warto odpowiednio zabezpieczyć przed kurzem. Jego gruba warstwa może przyczynić się do zmatowienia powierzchni i doprowadzić do powstania przypadkowych zarysowań.

Wielu lakierników zwraca uwagę, że silne promienie słoneczne UV narażają powłokę motocykla na wyblaknięcie, a elementy gumowe na parcenie. Pojazd nie powinien też moknąć, dlatego pokrowiec przeciwdeszczowy na motocykl może okazać się skuteczną ochroną przed korozją metalowych podzespołów. Do listy zagrożeń należy też zaliczyć ptasie odchody, które silnie reagują z lakierem i mogą także powodować jego liczne przebarwienia. Parkując na świeżym powietrzu, nie zapominajmy też o spadających z drzew kasztanach oraz gałęziach, które często stają się powodem nie tylko zarysowań, ale także wgnieceń.

 

W jaki sposób pokrowiec może chronić motocykl?

Jeśli chcemy, aby nasz jednoślad pozostał jak najdłużej w idealnej kondycji, musimy zainwestować w wysokiej klasy plandekę, która ochroni go przed wodą, wilgocią. W sytuacji gdy maszynę przechowujemy przez cały rok na zewnątrz, standardowy pokrowiec może okazać się niewystarczający. Dzisiejsze okrycia są zdecydowanie bardziej zaawansowane technologicznie niż jeszcze kilka lat temu. Obecne modele posiadają specjalne systemy wentylacyjne, dzięki którym są w stanie odprowadzać wilgoć.

Nieprzemakalny materiał zapobiega pojawieniu się rdzy i uszkodzeniom lakieru, ale także mocowania pokrowca przyczyniają się do ochrony motocykla. Mają postać ściągających gum lub wiązań, które stabilizują plandekę oraz zapobiegają jej podwiewaniu. Tym sposobem ani kurz, ani brud nie dostanie się pod powierzchnię materiału. Prawidłowe naciągnięcie materiału nie jest trudne, ani też nie wymaga użycia dużej ilości siły. Montaż pokrowca nie zarysuje w żaden sposób karoserii, a bezpośrednio po ściągnięciu plandeki jednoślad jest natychmiast gotowy do jazdy.

 

Cechy profesjonalnych pokrowców

Plandeki ochronne stały się na tyle popularne, że na rynku można znaleźć produkt dopasowany do każdego modelu. Dokonując wyboru pokrowca warto zwrócić uwagę na rozmiar, który powinien być odpowiednio dostosowany do posiadanego jednośladu. Tkanina musi być paroprzepuszczalna oraz wodoodporna, dzięki czemu pod nią nie dojdzie do nagromadzenia wilgoci.

Przede wszystkim należy zastanowić się, w jaki sposób będzie użytkowany pokrowiec przeciwdeszczowy. Istotne jest to, aby umożliwiał wykorzystywanie zabezpieczeń antykradzieżowych. Pamiętajmy, jeśli parkujemy pod chmurką, to warto zainwestować w grubszy, kilkuwarstwowy pokrowiec z solidnymi mocowaniami.

Produkty powiązane
Pokrowiec przeciwdeszczowy na motocykl do 500cm3
Symbol: 10D0-0011
Dostępność: Dostępny
78,50 PLN62,80 PLN
Pokrowiec przeciwdeszczowy Premium na motocykl do 500cm3
Symbol: 10D0-0012
Dostępność: 4-7 dni
123,46 PLN
Pokrowiec przeciwdeszczowy na motocykl 500-1000cm3
Symbol: 10D0-0013
Dostępność: Dostępny
89,00 PLN71,20 PLN
Pokrowiec przeciwdeszczowy na motocykl
Symbol: 10D0-0014
Dostępność: Dostępny
77,16 PLN61,73 PLN
Pokrowiec na motocykl M 203x89x119cm
Symbol: 10D0-0015
Dostępność: Dostępny
43,09 PLN34,47 PLN
Pokrowiec przeciwdeszczowy Premium na motocykl powyżej 1000cm3
Symbol: 10D0-0018
Dostępność: 4-7 dni
170,00 PLN
Pokrowiec przeciwdeszczowy na Skuter
Symbol: 10D0-0021
Dostępność: 4-7 dni
60,28 PLN