Co należy wiedzieć o prawidłowej eksploatacji opon motocyklowych?

Co należy wiedzieć o prawidłowej eksploatacji opon motocyklowych?

07-04-2020

Opony motocyklowe to jeden z najważniejszych elementów każdego jednośladu. Nie tylko umożliwiają one samo poruszanie się maszyny, ale także mają kluczowy wpływ na bezpieczeństwo motocyklisty oraz decydują o komforcie jazdy. Źle dobrane, zużywające się opony to przede wszystkim gorsza przyczepność, sprzyjająca wysokiemu ryzyku utraty panowania nad motocyklem. Wielu entuzjastów jednośladów zapomina przy tym, jak ogromne znaczenie ma tu również ogólna wygoda, płynąca z każdej przejażdżki.

Niejednokrotnie zdarza się bowiem, że ludzie zrażają się do nowo zakupionego motocykla tylko dlatego, że z powodu źle dobranych opon prowadzenie nie jest tak wygodne, jak się spodziewali. Problem ten dotyczy w szczególności osób, które dopiero zaczynają interesować się jednośladami. W niniejszym artykule opowiemy Wam o kilku istotnych kwestiach, związanych właśnie z prawidłową eksploatacją opon naszej maszyny.

 

Rozmiar opon motocyklowych i ich oznaczenia – dlaczego są tak ważne?

Planując zakup opon motocyklowych, powinniśmy pamiętać, że pojedynczy model może być dostępny w kilku wariantach, różniących się rozmiarem. W takich sytuacjach, nie warto jest bawić się w samowolkę i działać wbrew zaleceniom producentów, ponieważ nałożona opona może nie być w stanie przybrać odpowiedniego kształtu, czyniąc nasz jednoślad niezdatnym do jazdy.

Szczególną uwagę należy również zwrócić na oznaczenia opon. Obecnie, na rynku wyróżniamy trzy ich rodzaje. Pierwszym z nich jest opona diagonalna („-”), wykorzystywana na ogół przez motocyklistów, poruszających się po miejskich drogach. Nie osiągniemy bowiem z jej pomocą prędkości większej, niż około 240 kilometrów na godzinę. Cechą szczególną tych opon jest bardzo prosta budowa, idąca w parze z wysoką odpornością na uszkodzenia.

Drugim typem opon są modele diagonalne z opasaniem („B”), wykorzystujące konwencjonalną osnowę oraz opasanie, składające się z kilku warstw. Oba te elementy wykonuje się z różnych materiałów, dzięki czemu opona staje się odporniejsza nie tylko na odkształcanie w trakcie jazdy, ale także na zbyt duże skoki temperatury. Wykorzystana tu osnowa odznacza się dużą sztywnością, pełniąc zarazem funkcję nośną. Zestawienie zamykają opony radialne („R”), dedykowane najszybszym maszynom. Opony motocyklowe tego typu posiadają charakterystyczną osnowę, ułożoną promieniście i pokrytą pojedynczą warstwą stalowego opasania. Dzięki temu, jej wewnętrzna konstrukcja jest odporna zarówno na tarcia, jak i wzrost temperatury podczas pracy.

 

Czy design opon motocyklowych jest ważny?

Ogromną zaletą współczesnych jednośladów jest fakt, że motocykliści nie muszą już wybierać pomiędzy stylową prezencją maszyny, a komfortem jazdy i bezpieczeństwem. Wiele osób nie wie jednak, że wygląd opony to nie tylko sama estetyka – jej kształt ma bowiem spory wpływ na prowadzenie maszyny. To właśnie z tego powodu, opony motocyklowe są półkoliste, a nie kwadratowe, jak te przeznaczone dla samochodów. Kształt półkola umożliwia bowiem pochylanie się podczas skręcania. Design opony to także przyczepność na drodze. Jeśli nie poszukujemy części do jednośladu wyczynowego, warto jest postawić na takie modele, które uczynią jazdę bezpieczną i przewidywalną. Przykładem są tu opony MAXXIS Supermaxx Touring, dostępne w naszym sklepie.

 

Jak dbać o opony motocyklowe?

Podstawą prawidłowej eksploatacji opon jest regularna kontrola ciśnienia. Zbyt niskie ciśnienie pogarsza skręcanie, a także sprzyja szybszemu zużyciu się opony. Z kolei zbyt wysokie sprawi, że motocykl stanie się znacznie trudniejszy w prowadzeniu. Z tego też powodu, kontrolę ciśnienia powinniśmy przeprowadzać co kilka dni, uzupełniając jego ewentualne braki wyłącznie według zaleceń producenta danej opony.

W sytuacji, kiedy opona zaczyna nagle wykazywać objawy uszkodzenia, do momentu zamówienia zamienników warto jest skorzystać ze specjalistycznych zestawów naprawczych, które również znajdą Państwo w naszym sklepie. Uparta jazda na zaniedbanych oponach motocyklowych nigdy nie jest dobrym pomysłem!

Produkty powiązane
Dętka 17 cali 3.25 / 3.50
Symbol: 40B0-0056
Dostępność: Dostępny
35,25 PLN
Dętka 18 cali 4.50 / 4.60
Symbol: 40B0-0060
Dostępność: Dostępny
63,17 PLN
Brak zdjęcia
Symbol: 40F0-0001
Dostępność: Dostępny
44,04 PLN
Wentyl TR412 Aprilia AF1 125 Dorsoduro 1200 RS 125 Honda VTR 1000
Symbol: 40E0-0001
Dostępność: Dostępny
Kod producenta:

TR412

1,92 PLN
Opona MAXXIS Supermaxx Touring 130/70ZR16 61W
Symbol: 40C0-0001
Dostępność: Dostępny
330,62 PLN
Opona Vee Rubber VRM156 Trail Catspaw 4.10-18
Symbol: 40C0-0003
Dostępność: Dostępny
123,23 PLN